Dyskutowaliśmy o wyzwaniach rozwojowych Polski

Fundacja Instytut Świętokrzyski współorganizowała dwudniową konferencję naukową na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego „Wyzwania rozwojowe Polski w Europie”. Naukowcy z całej Polski debatowali o wyzwaniach stojących stojących przed naszym państwem, w odniesieniu do trwającej wojny w Ukrainie

To już 6. edycja konferencji naukowej pod tą nazwą. Siłą rzeczy to spotkanie środowiska naukowego koncentrowało się na stosunkach pomiędzy Polską i Ukrainą oraz aktualną sytuacją obu tych państw.

Wszyscy zastanawiamy się, jaka jest przyszłość Ukrainy w Europie, ale także jaka jest przyszłość Polski w ramach Wspólnoty Europejskiej i współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej – poinformował dr Jarosław Kubicki, organizator wydarzenia.

Mariusz Goraj, prezes Fundacji Instytut Świętokrzyski zwrócił uwagę na potencjał, który drzemie w setkach tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali po 24 lutego 2022 roku w naszym kraju

Znaczna część uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski to młodzi ludzie i chcemy zachęcić ich do jakiś form aktywności tu na miejscu – podkreślił Mariusz Goraj.

Dużą rolę środowiska naukowego w kreowaniu polityki międzynarodowej państwa podkreślił obecny na wydarzeniu Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Dużą rolę środowiska naukowego w kreowaniu polityki międzynarodowej państwa podkreślił obecny na wydarzeniu Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Jestem tu, bo środowisko naukowe potrafi przedstawić różne koncepcje rozwiązania problemów, które wydają się niemożliwe do rozwiązania. Dlatego tak ważny jest głos środowiska naukowego w kształtowaniu polityki międzynarodowej państwa – podkreślił wiceszef MSZ.

Prezes Fundacji Instytut Świętokrzyski Mariusz Goraj wziął udział jako moderator w panelu „Młodzi badacze wobec ewolucji relacji polsko-ukraińskich i przyszłości Ukrainy” wraz z prof. dr hab. Ireneuszem Krasem, dr Radosławem Kubickim i Janem Nalewczyńskim ze Studenckiego Koła Naukowego „Wydziałówka”.

Ciekawa tematyka omawiana ponad podziałami

Wśród omawianych na konferencji zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące pozycji Ukrainy w polskich strategiach rozwojowych, aktywności Polski na forum UE w odniesieniu do wojny w Ukrainie, polityki migracyjnej oraz perspektyw Ukrainy na członkostwo w Unii Europejskiej.

Cykliczna konferencja „Wyzwania rozwojowe Polski w Europie” to ponadpartyjne forum wymiany myśli pomiędzy badaczami i praktykami. Biorą w niej udział politycy różnych opcji, europosłowie, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, naukowcy i osoby zainteresowane stosunkami międzynarodowymi.

Scroll to Top
Skip to content