„Na ratunek człowiekowi” – o ratownictwie górskim w Tatrach

Fundacja Instytut Świętokrzyski była partnerem spotkania „Na ratunek człowiekowi. Z dziejów ratownictwa górskiego i medycznego” zorganizowanego przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Głównym prelegentem wydarzenia był Jan Krzysztof – Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 24 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK. Jan Krzysztof przybliżył historię ratownictwa górskiego w Tatrach, jego rozwój, najważniejsze i najsłynniejsze akcje ratunkowe. Wraz z nim do Kielc przybyli ratownicy górscy, którzy zaprezentowali swój sprzęt oraz pokaz ratownictwa górskiego.

Być partnerem takiego wydarzenia i móc wysłuchać opowieści o heroicznej pracy ratowników górskich, to niesamowity zaszczyt – podkreślił Mariusz Goraj, prezes Fundacji Instytut Świętokrzyski.

Wstęp na spotkanie był wolny, a ciekawa tematyka i wyjątkowe postaci, które odwiedziły stolicę regionu przyciągnęły tłumy. Aula Biblioteki Uniwersyteckiej pękała w szwach.

W ramach wydarzenia odbył się również wernisaż wystawy „Na ratunek Człowiekowi. Z dziejów ratownictwa górskiego i medycznego. TOPR – GOPR 601 100 300”. Zaprezentowano na niej zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej i Antykwariatu Górskiego Filar, dotyczące ratownictwa górskiego i szerzej pojętej tematyki górskiej.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Stanisław Głuszek. Uczestniczył w nim także Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk.


Scroll to Top
Skip to content