Świętokrzyska Młodzież wzięła udział w Konferencji Europejskiego Roku Młodzieży 2022

Młodzież z województwa świętokrzyskiego otrzymała zaproszenie od Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka do udziału w Konferencji Europejskiego Roku Młodzieży 2022, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wyjazd młodych i ambitnych ludzi z regionu zorganizowała Fundacja Instytut Świętokrzyski.

Konferencja odbyła się w dniach 15-16 grudnia 2022 r. Tematyka skupiała się na szeroko pojmowanej roli młodzieży w życiu publicznym oraz głównych wyzwaniach i problemach, które stoją przed dzisiejszym młodym pokoleniem.

W ramach dwudniowej konferencji odbyło się wiele paneli tematycznych, debat, wystąpień oraz szkoleń.

Szczególny nacisk położono na możliwości, jakie młodym ludziom dają środki Funduszu Młodzieżowego, w ramach którego swój program realizuje także Fundacja Instytut Świętokrzyski.

Młodzież mogła dowiedzieć się także, jak najskuteczniej działać i włączyć się w tryby społeczeństwa obywatelskiego poprzez udział w wolontariacie oraz zakładanie stowarzyszeń.

O szansach i problemach dzisiejszej młodzieży

Jednak tematyka konferencji orbitowała nie tylko wokół kwestii aktywności obywatelskiej i politycznej. Dużo miejsca poświęcono problemom zdrowia psychicznego wśród młodzieży oraz temu, jak o nie dbać.

Szkolenia drugiego dnia konferencji dotyczyły m.in. staży innych możliwości rozwoju kariery w instytucjach UE, transformacji ekologiczno-cyfrowej i szansach, które daje ona młodzieży, a także programu Erasmus+.

W trakcie konferencji odbyło się również uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów:

– „Pomysł na Samorząd Przyjazny Młodzieży”

– „Transformacja Ekologiczna-Cyfrowa – Twój projekt”

– „Pomysł na Młodzieżową Inicjatywę Roku”

Wyróżnieni i laureaci konkursów mieli także możliwość zwiedzenia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Bardzo się cieszymy, że młodzież, z którą współpracujemy miała możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu. To ważne, żeby młodzi ludzie ze świętokrzyskiego aktywnie działali na rzecz swojego pokolenia nie tylko lokalnie, ale również na szczeblu centralnym. Takie wyjazdy dają możliwość poznania rówieśników z innych regionów, wymiany doświadczeń i wiedzy, są także inspiracją do działania. Bagaż doświadczeń zebrany w Warszawie zaprocentuje z pewnością ciekawymi pomysłami i nową jakością działań podejmowanych przez młodzież w regionie – podsumował prezes Fundacji Instytut Świętokrzyski Mariusz Goraj.

Scroll to Top
Skip to content